Jistě nebudete protestovat proti tomu, že je Vídeň označena za jedno z nejkrásnějších evropských měst. O jeho výjimečnosti svědčí i fakt, že v tomto městě žili, hodovali a umírali Habsburkové. Jak si ale výlet do Vídně užít, a to i s téměř prázdnými kapsami? Snadno, když víte, co je v této metropoli zadarmo a co skoro zadarmo.

Vídeňské památky, které nesmíte minout aneb procházka nic nestojí

Mistrovské dílo Marie Terezie: zámek Schönbrunn

Vídeň byla vždycky místem zábavy, a to už za dob císaře Františka Ferdinanda, který na svém dvoře pořádal velkolepé večírky, kde vídeňská šlechta nemohla chybět. Barokní zámek Schönbrunn všichni znají jako letní sídlo Habsburků, jejichž děti si hrávaly na schovávanou v 1441 pokojích, kterými se během svého života prošla i samotná Marie Terezie. Veřejnosti je dnes však zpřístupněno pouze 45 z nich. I tak každá z těchto místností stojí za to, abyste jí věnovali svou pozornost.

Marie Terezie totiž během svého života nezahálela a ujala se velkolepého plánu vytvořit ze Schönbrunnu výjimečné panství. Světlo světa zde spatřil také císař František Josef, jehož chotí nebyl nikdo jiný než okouzlující a všemi oblíbená Sisi. Schönbrunn je označován také za místo, kde císař strávil poslední chvíle svého života. Hned u zámku leží nádherné schönbrunnské zahrady plné přírodní krásy, které také ukrývají bludiště i labyrint. Kromě úkolu, najít východ z bludiště, musíte také objevit všech dvanáct znamení zvěrokruhu. Věřte, že tento úkol není jednoduchý. Nejeden dospělý odtud odchází s brekem.

Vídeň
Projděte se nejkrásnějšími evropskými zahradami. Foto: Shutterstock.com

Umělecká pokladnice Belveder

Druhým nejnavštěvovanějším místem ve Vídni je palácový komplex Belveder, který se stal domovem Klimta, Renoira i Moneta. Konkrétně tedy jejich uměleckých děl. Belveder hostí 24 neuvěřitelných obrazů, za jejichž slávou stojí Gustav Klimt, který Vídeň prostě miloval. Bohužel tento nadaný vídeňský malíř zemřel v 55 letech, a tak mnohá díla zůstala nedokončená. Za stavbou tohoto slavného paláce stojí princ Evžen Savojský, kterému se kvůli jeho drobné postavě přezdívalo Malý kapucín.

Už od malička si rodina přála, aby se z Evžena stal církevní představitel. Jako správný syn své rodiče poslechl, ale brzy zjistil, že studium teologie, ač se jemu do hloubky věnoval, není nic pro něj. Ve dvaceti letech odložil kariéru kněze na hřebík a propadl své vášni, jíž byly životopisy slavných vojevůdců. Život Alexandra Makedonského prý prince inspiroval natolik, že se z něj stal vojevůdce. A v roce 1714 začal Evžen Savojský budovat své letní sídlo ve Vídni, dnes známé jako Belveder. Načerpat belvedérskou energii můžete v rozkvetlých zahradách.

Vídeň Belvedere
Belveder ukrývá poklady, a to rovnou ty umělecké. Foto: Shutterstock.com

Orly střežená katedrála sv. Štěpána

Při návštěvě Vídně byste neměli opomenout návštěvu jedné z nejznámějších sakrálních staveb, katedrály sv. Štěpána, kde dnes sídlí vídeňští biskupové a arcibiskupové. Tato stavba se stala také místem, kde samotný W. A. Mozart uzavřel sňatek se svou chotí.

Už z dálky je možné vidět střechu katedrály, která kromě toho, že vyčnívá nad jinými střechami, je také mistrovským dílem. Na její ploše je možné vypozorovat dvouhlavého orla, který se stal symbolem habsburských císařů, a dva jednohlavé orly, kteří reprezentují Vídeň a Rakousko.

Rušná třída Ringstraße

Pokud máte málo času a chcete toho vidět co nejvíce, pak zamiřte na vídeňskou třídu Ringstraße. Při obchůzce touto třídou spatříte budovu parlamentu, divadlo Burgtheater, radnici, vídeňskou burzu a samozřejmě Státní operu, na jejíž skvostná představení přijíždí milovníci klasické hudby nejen z Evropy.

Vídeň zadarmo

Opera pro všechny zadarmo

Vídeňská státní opera je nejimpozantnějším vídeňským místem. Ovšem vstupenky na představení nejsou nejlevnější. Pokud ale opravdu toužíte být svědky umění vídeňské opery, pak od dubna do června a v září můžete s ostatními fanoušky sledovat pod širým nebem prvotřídní představení na Karajan-Platz a to celé zdarma. Vídeňská státní opera vysílá kolem 80 živých vystoupení, které promítá divákům na stěně o velikosti 50 m2.

Vídeň
Zažijte operu pro všechny. Foto: Österreich Werbung, Wiesenhofer

Muzea zadarmo

Vídeň je městem mnohých památek a také muzeí, které nabízejí návštěvníkům vstup zdarma. Aniž byste cokoliv platili, můžete se první neděli v měsíci podívat do muzea Karlsplatz, jehož hlavním úkolem je návštěvníkům představit historii Vídně. Vrátíte se v čase do dob osídlení na břehu Dunaje, dovíte se něco o vládě Habsburků a seznámíte se se současným stavem země. Ve stejnou dobu můžete navštívit muzeum Hermes Villa, které se nachází na bývalé císařské honitbě. Samotný císař František Josef toto místo nazval hradem snů. První neděli v měsíci je návštěvníkům zdarma přístupné i muzeum Prátr, které připomíná éru starého zábavního parku, který byl zničen během druhé světové války.

Wi-Fi zdarma

Bez připojení k internetu se jednoduše nedá žít, a tak abyste byli neustále online podívejte se na seznam všech hotspotů, díky kterým můžete sjíždět Facebook, Instagram i Snapchat.

Free Walking Tour – na prohlídku města po svých

Prohlídka města s průvodcem, který ví o všem, co se ve městy kdy šustlo a ještě šustne, není k zahození. Chcete-li poznat všechna zákoutí města, vydejte se na FREE Walking Tour, která začíná každý den v 10:00 h. nebo ve 14:00 h a vychází se od Albertiny.

Průvodci, kteří jsou ve Vídni studenty si přivydělávají tím, že s turisty vášnivě debatují o historii města, poskytují tipy, co dalšího stojí za to, abyste viděli a kam se máte vydat, pokud se chcete večer odvázat. Jak už samotný název těchto prohlídek napovídá, nemusíte průvodcům nic platit, pokud nechcete, i když tu je nepsané pravidlo, že nějaké to euro si od vás určitě zaslouží.

Voda zadarmo

Během parných letních dnů se v rozpáleném městě vypijí litry vody. Nekupujte si balenou vodu a zahaste žízeň vysoce kvalitní pitnou vodu, která protéká rakouskými kohoutky. Jestliže vám dochází eura, pak je toto způsob, jak alespoň trochu ušetřit.

Vídeň skoro zadarmo

Ráj slev pro ty, co se rádi baví

Ne vše je v této evropské metropoli zcela zdarma, ale něco je jen za hubičku, a to hlavně pokud vlastníte průkaz ISIC, která vám, jak už jistě víte, otevírá ráj slev. S ISIC se můžete vydat do klubu Retro Kult, kde každý čtvrtek zaplatíte za vstup pouhých 5 euro.

Chcete poznat New York ve Vídni? Proč ne. Na Ringstraße si můžete vychutnat pravý newyorský burger v TGI FRIDAYS, kde navíc dostanete slevu až 10 %. Chcete poznat historii v 5D kině? Pak se vydejte na magickou cestu až 2000 let zpátky. Time travel nabízí studentům 20% slevu na již zlevněnou studentskou vstupenku. Prostřednictvím zvukových a světelných efektů budete cestovat Vídní a poznáte veškeré důležité okamžiky její existence.

Restaurace na principu „zaplať, kolik chceš“

V zahraničí existují restaurace, které fungují na konceptu „zaplať, kolik chceš“ a kupodivu se jim opravdu daří. Ve Vídni je jednou z nich i pákistánská restaurace Deewan, kam míří každý batůžkář. Nejen, že na tomto místě seženete skvělé pákistánské jídlo, ale také vegetariánské a veganské varianty. A samozřejmě nechybí ani Wi-Fi připojení zdarma.

Po předložení platného průkazu ISIC, ITIC, IYTC, Alive nebo ISIC Scholar vás autobusy Eurolines dopraví do hlavní rakouské metropole třeba hned zítra, a to se slevou až 20 %.

Mrkni na: Jízdenky do Vídně

Najděte si nejlepší ubytování ve Vídni!Booking.com

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *