Před nějakým časem, přesněji řečeno v roce1971, se skupina squatterů, toužících žít alternativně, usadila uvnitř opuštěné staré vojenské základny a vytvořila si zde vlastní free zónu, která nepodléhala dánským zákonům. Tak nějak údajně vznikla Christiania, mekka svobodomyslných lidí. Idea byla zpočátku dobrá. Později bohužel přišla skupina problémovějších anarchistů, kteří tu rozjeli obchod s marihuanou.

Pokud jste někdy byli v Kodani, pak pojem Christiania pro vás není cizí. Upozorní vás na ni průvodci, kamarádi, známí i zaměstnanci ho(s)telu, kde jste ubytováni. Z Christiánie se stala turistická atrakce, kam míří ročně miliony turistů, aby na vlastní oči spatřili, jak probíhá prodej marihuany. A že je na co se dívat. Záběry, které znáte jen z akčních filmů uvidíte na vlastní oči. Nevíte, kudy přesně jít? Ostrý pach marihuany vás navede. Nebo vám poradí postarší hippie pán, který je tu už od roku 1971 a z Christiánie se mu prostě nechce. Všichni ho tu znají a za tu dobu, co tu je, se z něj stal rádoby místní maskot.

ChristianiaProč zrovna Christiánie?

Nic složitého za pojmenováním Christiánie nehledejte. Nejedná se o žádnou spojitost se slavným Hansem Christianem Andersenem. Banda squatterů a umělců, kteří se zde usadili, jednoduše převzali část názvu od pojmenování čtvrti, kde Christiania leží. Z Christianshaven tak vznikla Christiania.

Pokud si myslíte, že je Christiánie vylidněná, pak se domníváte špatně. Dnes tu bydlí zhruba tisíc lidí a ročně ji navštíví milion turistů, a to nejen ulici zelených luceren, kde probíhá obchod s marihuanou, ale i její širší okolí. Christiánie je totiž známá svou svobodou a snahou žít ekologicky, což dokládá i všudypřítomná zeleň.

Free zóna se třemi pravidly

Christiania je ve své podstatě vlastně autonomní oblast, která má své vlastní zákony i vlajku. Než se do ní vydáte, hlavně tedy do ulice zelených luceren, nezapomeňte si podrobně nastudovat pravidla, kterými se musíte řídit. Není jich hodně, tak pojďme na ně!

1. Bavte se! To je samozřejmostí.
2. Neběhejte! Mohli byste způsobit paniku. Říkáte si proč? V zeleném distriktu panuje strach z policejního zátahu, a tak když se rozběhnete, způsobíte rozruch, zmatek a mylný dojem z příchodu policejních jednotek.
3. Nefotit! Obchod s drogami, hlavně s marihuanou a hašišem v zeleném distriktu úspěšně vzkvétá, a to i když je v Dánsku oficiálně považován za nelegální. I přes to je však v Christianii z nějakého důvodu všeobecně tolerován. Nikdo ale při prodeji nebo koupi marihuany nechce být přichycen, a tak je pořizování fotografií raději zakázáno. Prodejci mají navíc na obličeji černé kukly, aby je nikdo nemohl poznat. Na první pohled se to může zdát děsivé, ale své opodstatnění to má.

Christiania ve vás zanechá silný dojem, a to nejen kvůli zelenému distriktu, ale také pro všudypřítomné grafity, kavárny i stánky se stylovými šperky.

Mrkni na: Jízdenky do Kodaně

Zajímavost: Věděli jste, že z Christianie pochází i zpěvák Lukas Forchhammer (pro ostatní známý pod jménem Lukas Graham)? V jeho hudebních klipech máte možnost nahlédnout do místa, kde vyrůstal.

 

Najděte si nejlepší ubytování v Kodani!


Booking.com

Témata:

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *