O Dánech se tvrdí, že patří mezi nejšťastnější lidi na světě, a to i přestože platí ohromně vysoké daně. Proč i tak na jejich obličejích spatřujeme úsměv? Možná je to tím, že umí žít jako v pohádce. A aby také ne, když z tohoto města pochází samotný pohádkář Hans Christian Andersen, jehož dům, který je označený číslem 20, je možné navštívit v přístavu Nyhavn.

Nyhavn

Trocha adrenalinu v Tivoli

Většina lidí Kodaň zná kvůli zábavnímu patku Tivoli. Pokud se chcete dostat dovnitř, musíte zaplatit vstupné, které se pohybuje kolem 100 DKK. Do Tivoli vás zve i sám Hans Christian Andersen, nebo spíše jeho socha, který upírá svůj zrak právě k vchodu zábavního parku. Aby také ne, když tento slavný pohádkář byl jeho častým návštěvníkem. A nebyl sám. Proslýchá se, že do Tivoli zavítal i samotný král zábavy a zábavních parků – Walt Disney.

Park Tivoli byl prvně veřejnosti otevřen roku 1843 a od té doby je považován za národní poklad. Vyzkoušet můžete atrakci Vertigo, která dokonce získala ocenění a stala se jednou z nejlepších evropských atrakcí. V rychlosti 100 km/h se budete prohánět vzduchem a mnohdy i hlavou dolů. Já tu odvahu neměla. Dalším lákadlem je Démon, horská dráha se třemi smyčkami a dosahující do výšky 28 metrů. Tivoli, to nejsou jen horské dráhy a kolotoče, ale také krásné historické budovy a zahrady, kam chodí na romantické procházky zamilované páry. Nejlepší je se do parku vydat večer, kdy se vám na cestu rozsvítí tisíce barevných světel.

Žhavá Kodaň

Pokud jste našli Hanse, pak jste jen kousek od Radničního náměstí, kde je sraz všech těch, kteří se rozhodli vydat se na Free Walking Tour. Průvodcem vám sice nebude čistokrevný Dán, za to se setkáte s mladými cizinci, hlavně studenty, kteří znají inside tipy, jako například, kde jít na nákupy, co ochutnat a co ještě vidět, aby vaše peněženka nepřišla k újmě.

Během pár hodin poznáte složitou a krvavou historii Dánska, která se neobešla bez požáru. Průvodce vám, stejně jako nám, poví příběh o restauraci, která stála na Radničním náměstí a kterou vlastnila rodina Pedera Rasmussena. Právě na druhém poschodí jeho domu vypukl požár, ze kterého byl obviněn jejich sedmiletý syn. Pravdou však je, že za požár byli zodpovědní rodiče, kteří se chtěli vyhnout potrestání, a tak incident svalili na svého syna. Během požáru byla zničena i velká část historického města. Průvodce vám ukáže i zapadlé ulice, které hrají všemi barvami.

Ulice Kodaně

Jídlem se neplýtvá, radši se skoro zadarmo sní

Pokud máte pro návštěvu Kodaně napjatý rozpočet, pak následující tip určitě oceníte. V kodaňských restauracích chtějí zabránit plýtvání jídlem, a tak aby delikátní jídlo neskončilo v odpadkovém koši, protože druhý den už nesmí být zákazníkům nabízeno, můžete si jej domů odnést za zvýhodněnou cenu.

Stačí, když si do mobilu stáhnete aplikaci Too Good To Go, vyberete si z nabídky, na co máte aktuálně chuť (ať už jde o jídlo z místní restaurace, kavárny nebo pekárny), zaplatíte předem a hodinu před zavíračkou si svůj magic box vyzvednete. Tímto způsobem se dá v Kodani na stravování ušetřit, za to se skvěle a dosyta nadlábnout.

Christiania – těžce se vysvětluje, musí se zažít

Do drogového, tedy spíše marihuanového doupěte, se nikomu dobrovolně nechce. Christiania je však místem, které ke Kodani patří a byla by nehorázná škoda se tam nevydat. My tam byli, a to, co jsme zjistili najdete v článku Svobodné město Christiania: „You are now leaving the European Union.“ Opuštěnou vojenskou základnu si na počátku vzala do „zajetí“ skupina squatterů, kteří ji od roku 1971 nepustili. Vytvořili z ní free zónu, která jim však příchodem problémových anarchistů přerostla přes hlavu. Dnes zde můžete najít ulici zelených luceren, kde se vám muži zakuklení do šátků budou snažit prodat své zboží.

Piješ jako Dán?

Toho, že by Dánové nějak extra více pili, jsme si nevšimli, a tak netuším, z čeho toto rčení „piješ jako Dán“ vyšlo. Nicméně na každém rohu ulice narazíte na slavný Carlsberg, který obveseluje milovníky chmelového nápoje už od roku 1847. Toto pivo tu zná a hlavně pije každý, tak byste měli i vy.

Kavárna v Kodani

Bez ní by se to neobešlo

Ikonou Kodaně je bez debat Malá mořská víla. Dostat se k ní není ale vůbec jednoduché. Nejen, že se musíte protlačit mezi davem turistů, kteří vám své fotoaparáty strkají před obličej, ale také, abyste jí stáli tváří v tvář, musíte překročit několik kluzkých kamenů.

Socha je inspirována příběhem dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena, ale za jejím vznikem stál Carl Jacobsen, který kromě toho, že vlastnil pivovar Carlsberg, byl i vášnivým sběratelem umění. Socha mořské víly byla inspirována balerínou Ellen Price, která v roce 1909 ztvárnila hlavní roli v baletu Malá mořská víla v Royal Theatre. Nicméně Ellen odmítla sochaři Edvardu Eriksenovi pózovat nahá, a tak se sochař rozhodl do díla zapojit i svou ženu, která mu ráda vypomohla a zapózovala.

Malý mořská víla v Kodani

Lekce módy od Dánů

Dánové a hlavně Dánky vypadají, jako by právě vystoupili z módního časopisu. Jak to ale dělají, že vypadají tak skvěle? Asi ví, kam na nákupy, a to do nejdelší a nejstarší pěší ulice zvané Strøget, která je nákupním rájem. Právě Strøget se stal domovem těch nejdražších značek, jako je Prada, Louis Vuitton, Mulberry, Hermès a Boss.

Směrem k Radničnímu náměstí jsou však také budget friendly obchody, jako třeba H&M, Vero Moda nebo Weekday. Strøget je oblíbeným místem různých pouličních umělců, kteří vám za pár drobných předvedou kouzlo, zazpívají i zatančí. O tom, že Dánové ví, co se nosí, není pochyb. Někoho ale může zaskočit, že ač městské domy oplývají nejrůznějšími barvami, oděvy Dánů jsou tmavé. Místní lidí se totiž neradi liší, a tak ve městě nenarazíte na nikoho v jasně barevném oděvu. Zdejším hitem je šedá a černá. Ta je taky na uniformách zdejší stráže, která pečlivě hlídá královskou rodinu.

Stráž v Kodani

Na obhlídce zdejších domů

Kodaň je přístavním městem, a tak kromě tradičních dopravních prostředků zde narazíte i na přepravní lodě, které vás převezou z jednoho břehu na druhý. S lodí se dostanete i do místa Sluseholmen, které nepatří k typickým místům, které byste jako turisté měli navštívit, ale my jsme jej chtěli vidět, kvůli bytům, které jakoby plavaly na vodě. A to se nám splnilo.

Byty v Kodani

V Kodani se pěšky nechodí

Kodaň je místem, kde by rád žil nejeden cyklista. Dokonce se Kodani podařilo předčit Amsterdam, který se ještě do nedávna pyšnil tím, že je cyklistickým městem číslo jedna. Na každém rohu najdete kola, která buď někomu patří nebo která si můžete za nějaký ten poplatek půjčit. V této metropoli je cyklistům uzpůsobena i doprava. Vedle hlavní cesty, určené pouze vozidlům, vedou cyklostezky. Ty jsou obrubníkem odděleny jak od vozovky, tak od chodníku. Velkým trendem je také mít kolo zaparkované na různých místech po městě, a to pro případ, že by se náhodou někdy mohlo hodit. Super jsou i bílá kola, která si půjčují turisté. Na řídítkách mají zabudovanou GPS navigaci, se kterou není možné ve městě zabloudit.

Cyklisti v Kodani

Do you speak English?

Pokud se v Kodani jakéhokoliv kolemjdoucího zeptáte, jestli mluví anglicky, vždycky se setkáte s odpovědí ANO! Dánové totiž patří k těm národům, které ovládají anglický jazyk bravurně, a tak není problém domluvit se s řidičem v autobusu, s prodavačkou v obchodě nebo s obsluhou v restauraci.

Mrkni na: Jízdenky do Kodaně

Najděte si nejlepší ubytování v Kodani!


Booking.com

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *