Milujete cestování, ale (zatím) jste nevyhráli v loterii, abyste si mohli cestovat podle své libosti? Nevěšte hlavu a řiďte se osvědčenými radami, díky kterým můžete Evropu procestovat skoro zadarmo.

Levné cestování: Jak při cestách ušetřit na ubytování?

Účet za nocleh v ho(s)tel je během toulek Evropou pravděpodobně tou nejdražší položkou na seznamu. Existuje ale několik variant, jak se z peněz nevycinkat, zato se dobře vyspat. Zařizovat si výlet po Evropě přes cestovku je nuda. Buďte pány svého času a vydejte se do evropských metropolí na vlastní triko. Ideální volbou je najít si ubytování. Stačí se podívat na širokou nabídku hotelů a apartmánů na Booking.com. Můžete si vybírat z více než 686 000 možností ubytování v 214 zemích. Bojíte se, že hotel nebude vypadat jako na obrázku a že jeho služby nebudou odpovídat vašim požadavkům? Prověřit si kvalitu ho(s)telu můžete díky hodnocení lidí, kteří zde nějakou tu noc už strávili. Nejen že vidíte, jakými body hotel ohodnotili, ale také se dočtete, co můžete očekávat, čeho se vyvarovat a s čím prostě a jednoduše počítat.

Při cestování není nikdy peněz nazbyt, a tak přespání u kamaráda na gauči je ideální volbou, jak si trochu peněz pošetřit. Jak ale takového kamaráda, u kterého můžete složit hlavu, různě po světě najít? Buďte dobrodruhy a vyzkoušejte internetovou službu Couchsurfing, díky které si můžete ustlat na gauči v obýváku přímo u místních. Nečekejte ale žádný luxus. Tento způsob nocležení je určen pro ty, kteří nejsou až tak vybíraví a u cestování je baví hlavně potulování se městem, poznávání místních lidí, jejich kultur a hlavně jejich kuchyně. Před spaním můžete s hostiteli prohodit pár slov a zjistit věci, které se v turistických průvodcích zhola kdy dočtete.

Jedna dobrá rada také zní, vyhýbejte se hotelům, které jsou v samotném centru města. Jednodenní nocleh na těchto místech může dosahovat až astronomických částek, což jistě nechcete.

Mnohem výhodnější je také cestovat ve dvou. Pokud nechcete přespávat na místech, kde sdílíte pokoj s dalšími šesti dobrodruhy a preferujete soukromí, pak se jako solo cestovatel můžete setkat s tím, že vám za pokoj pro jednoho bude naúčtována větší částka, než jste předpokládali. To se vám ve dvou stát nemůže a navíc když si rozpočítáte cenu pokoje na dva, náklady na cestování se vám rapidně sníží.

Levné cestování
Necestujte sami! Cestování ve dvou je mnohem výhodnější. Foto: AdobeStock

Dokážete usnout kdekoliv? Pro vaše cestování je ideální využít nočních autobusových spojů. Večer si „ustelete“ na sedačce a ráno se probudíte už úplně na jiném místě. Šetříte nejen peníze za nocleh, ale i čas, který můžete lépe využít už přímo ve zvolené destinaci.

Být studentem má mnohé výhody. Jednou z nich je, že můžete kupovat jízdenky se studentskou slevou. Stačí se prokázat studentským průkazem ISIC a můžete vyjet do vysněné destinace třeba s 20% slevou. Přehled studentských slev najdete zde.

Levné cestování: Jak při cestách ušetřit na dopravě ve městě?

Není nad to, když po několikahodinové cestě vystoupíte přímo v samotném centru všeho dění. Pokud se rozhodnete k cestování využít autobusy, pak máte téměř jisté, že vás řidič vysadí jen kousek od ulic, čtvrtí a náměstí, ve kterých se psaly dějiny Evropy. Ušetříte tak za jízdné na MHD, kterou byste museli využít, abyste se dostali do centra města.

Většina památek v evropských destinacích leží kousek u sebe, a tak se hoďte do kondice a připravte se na pěknou procházku městem, která vás nic nestojí.

A pokud už jste pěšky nachození až dost a potřebujete se někam dostat a tím pádem trochu popojet, pak si podrobně prozkoumejte ceny MHD. Určitě v něm, stejně jako my, najdete mnoho vychytávek, díky kterým si nějaké to euro pošetříte. Jako bonus zde jeden příklad. Jednosměrná jízdenka na barcelonskou MHD stojí 2,15 €, a tak nejvýhodnější způsob, jak poznat Barcelonu je prostřednictvím jízdenky T10, která stojí kolem 10,30 € a umožňuje vám projet se metrem nebo autobusem až desetkrát.

Foto: Shutterstock.com
Najděte si nejlevnější dopravu po městě. Foto: Shutterstock.com

Levné cestování: Jak při cestách ušetřit na dopravě?

Po ubytování druhá nejdražší položka každého výletu po Evropě je samotná cesta do vysněné destinace a pak zase zpátky domů. Pokud chcete cestovat chytře, pak si jistě zjistíte, jak se dá i na této položce nějaká ta koruna ušetřit. Autobusová společnost Eurolines pravidelně pořádá akci 1+1 ZDARMA a zve všechny milovníky cestování do evropských měst, a to za polovinu částky, kterou by běžně zaplatili. Cestovat můžete do více než 50 destinací ve dvou, ale platit budete jen za jednoho. Za druhou osobu platí Eurolines.

A to není jediná akce, na které můžete díky cestování s Eurolines ušetřit. #zijtenamax a využijte bezplatného členství klubu EurolinesMax. Za každých 25 Kč z ceny zakoupených jízdenek na území ČR získáte 1 Maxe. Získané Max body se vám budou hromadit na EurolinesMax účtu. Nasbírané Maxíky můžete kdykoliv vyměnit za bonusovou jízdenku do některé z Eurolines destinací. Nic levnějšího než jízdenka zadarmo už není!

Při cestování není peněz nazbyt, a tak využijte slev, které se vám nabízí. Věděli jste například, že prostřednictvím O2 extra výhod můžete získat jízdenku až do 120 destinací s 25% slevou? Podrobnější informace najdete zde.

Levné cestování: Jak při cestách ušetřit na jídle?

Buď se můžete rozhodnout po dobu vašeho výletu držet dietu nebo si užít chuť Evropy dosyta. Jak? Třeba tím, že se vyhnete drahým svačinám v centru města a vydáte se na místa, kde nakupují místní, a sice do tamějších supermarketů nebo na trhy, kde seženete ovoce, které ještě před pár hodinami rostlo na stromech.

Večer ovšem vyrazte do ulic a seznamujte se nejen s místními památkami, ale také se zdejšími lidmi. K tomu vám pomohou tzv. happy hours, kdy mnoho podniků nabízí drinky se slevou a někde dokonce i volný vstup ženám.

Berlín
Nebojte se jíst na ulici a ochutnat místní speciality. Foto: Shutterstock/Toa55

Pokud se chystáte cestovat do Itálie nebo Španělska, pak si večer zajdete na aperitivo. Jde o nejlevnější variantu, jak se levně venku najíst. Čas na aperitivo je mezi sedmou a devátou hodinou večerní, kdy si číšník zaznamená vaši objednávku – koktej nebo sklenici vína či piva (jinými slovy aperitiv) a dostanete přístup k bufetu nebo vám na stole „přistane“ něco málo k zakousnutí. Večeře i s drinkem a dobrou společností nenaruší váš rozpočet o více než 10 €.

Další možností, jak během cestování na jídle ušetřit, je zapojit své vlastní kuchařské dovednosti. Pokud jste ubytovaní v hotelu nebo v hostelu, máte jistě přístup do vybavené kuchyně, kde si můžete sami nějakou tu dobrotu ukuchtit. Věřte, že mnohdy je to ta nejlevnější varianta, jak se dobře a hlavně levně během cestování najíst.

Při cestování nesmíte zapomínat na dodržování pitného režimu. Kupovat každý den několik láhví balené vody se může pěkně prodražit. Mějte neustále u sebe láhev, kterou můžete kdekoliv doplnit kohoutkovou vodou. Nejenže ušetříte nějakou tu korunu navíc, ale také pomůžete životnímu prostředí s redukcí užívání plastu.

Levné cestování: Jak při poznat město za pár kaček?

Prohlídka města s průvodcem, který ví o všem, co se ve městy kdy šustlo a ještě šustne, není k zahození. Chcete-li poznat všechna zákoutí města, vydejte se na FREE Walking Tours, která začínají každý den ve všech velkých evropských metropolích. Vy se s těmito průvodci můžete vydat na toulky městem a nemusíte platit, pokud nechcete, i když tu je nepsané pravidlo, že nějaké to euro jim do kapsy strčíte.

Budapešť
Přidejte se na skupinové prohlídky města, které nic nestojí. Foto: Dollarphotoclub.com

Pokud chodíte po městě rádi sami, pak by se vám mohla hodit mapa. Papírovou seženete na každé recepci hotelu nebo hostelu, kde jste ubytování. Pokud rádi plánujete věci dopředu, pak si ještě před odjezdem můžete stáhnout nebo vytisknout mapu téměř všech evropských měst zdarma na www.use-it.travel.

Každá sleva se hodí, a pokud jste studenti, jistě máte v peněžence kartu ISIC, jediný celosvětově uznávaný doklad prokazující status studenta, na který dostanete ve 130 zemích snížené vstupné do muzeí, galerií, na jízdné i třeba do restaurací, proto doporučujeme si ISIC doma nezapomenout.

Mít zapnutá mobilní data v zahraničí není levnou záležitostí, a proto se vám vyplatí vydat se na místa, kde je Wi-Fi připojení zdarma. V Berlíně si nyní můžete na svých telefonech zapnout internet na 30 minut zdarma, a to aniž byste se museli někam registrovat. Ve Vídni můžete být neustále online prostřednictvím široké sítě hotspotů, jejichž seznam najdete zde. Skvělé připojení najdete i v knihovnách, které jsou často také architektonickými skvosty.

Neplaťte za vstup do muzeí, když nemusíte. Vídeň je městem mnohých muzeí, které nabízejí návštěvníkům vstup zdarma. Aniž byste cokoliv platili, můžete se první neděli v měsíci vydat na prohlídku do vybraných muzeí. Stejně je tomu i v Paříži. Maďarská muzea vám otevřou dveře zdarma během státních svátků, které probíhají 15.března, 20. srpna a 23. října. U berlínských muzeí se dny pro vstup zdarma liší, ale stále ještě platí.

Mrkni na: Jízdenky

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *