Výlet do Drážďan se neobejde bez nákupů, dobrého jídla a objevování unikátních míst. Jistě mi dáte za pravdu, že je těžké zorientovat se ve městě, kde jste nikdy nebyli a co teprve, když v něm chcete zažít něco nevídaného. Není se třeba bát. V Drážďanech je toho plno k vidění a hlavně k ochutnání.

N2ice – zmrzlina jako od alchymistů

Drážďany mají úchvatné památky, ale highlightem tohoto výletu se stal N2ice, zmrzlina vytvořená pomocí kapalného dusíku. Alchymie, ze které se vám bude tajit dech. Celé kouzlo spočívá v tom, že se ovoce smíchané s mlékem, smetanou či jogurtem, doplní se o kapku kapalného dusíku o teplotě -196 ° C, počká se pár vteřin a nejlepší zmrzlina v Drážďanech je na světě. Smetanová zmrzlina o speciální konzistenci, kterou jí dodává dusík, se prodává s příchutí jahod, banánů, lesních plodů, manga, kakaa a nově i třešně.

Zmrzlina v Drážďanech
Zmrzlina vytvořená pomocí kapalného dusíku je drážďanským unikátem číslo jedna.

Primark – shopaholikův ráj

Fronta u pokladen, ve které si ovšem každý mile rád počká, až na něj přijde řada. Divíte se, proč lidé i tak do Primarku jezdí? Nejen že zde najdou levné, moderní a dobře padnoucí oblečení, ale také dekoraci do domu či bytu. Tak hurá do Drážďan na levné nákupy! Než se tam ale rozjedete, je třeba ty, kdo ještě v Primarku nikdy nebyli, seznámit s pár základními pravidly. Vámi vybrané kousky můžete házet do obrovských šedých, látkových košů, které můžete tahat přes všechna patra obchodu. Ale pozor, v koši sice můžete mít deset, dvacet, či sto kusů oděvů, ale do kabinky vám vytížené obchodní asistentky povolí vzít si vyzkoušet pouze osm oděvů.

Kunsthofpassage – deštivý koncert

Většina historických památek našla svůj domov v Altstadtu. Na opačné straně řeky Labe leží ale místo, které se umí pořádně odvázat. Na každém rohu Neudstadtu je možné spatřit street art a graffiti. Pokladem Neudstadtu je ale místo zvané Kunsthofpassage. Když začne padat déšť, tak se potrubí a okapy, které zdobí již tak barevné domy, promění v půvabný hudební nástroj. Uvnitř pasáže narazíte na kavárny se skvělou kávou a dezerty i malé obchůdky s netradiční módou.

Drážďany Kunsthofpassage 3
Kunsthofpassage zastane během deště až desítky hudebních nástrojů.

Dampfschwein – nejšťavnatější burger v Drážďanech

Když vyhládne, je čas dát si pořádný flák masa. Ten nejšťavnatější se prodává na místě zvaném Dampfschwein. Vousatý hipster vám na stůl z palet naservíruje šťavnatý burger z vepřového nebo hovězího masa (ne jinak než z mladého býčka), doladěný jablečno-zelným salátem a BBQ omáčkou.

Silná trojka – Zwinger, Frauenkirche, Semperova opera

Zwinger je barokní komplex pavilonů, galerií, velkolepých zahrad a fontán s nymfami, který byl stejně jako mnoho dalších významných staveb vybudován v době Augusta Silného, kurfiřta saského. Zwinger se stal místem bujarých slavností a centrem dvorského života. Právě na tomto místě byla vytvořena oranžérie pro přezimování pomerančovníků. Nejen za zmínku, ale také za návštěvu stojí budova zvaná Semperbau, kde je umístěna Obrazárna starých mistrů, kde vystavují světoví velikáni, jako Raffael, na jehož Sixtinskou madonu můžete hodit očko, nebo mistři Giorgiony, Tiziano, Mantegna, Botticelli, Rembrandt či Dürer.

Zwinger
Zwinger je unikátní komplex pavilonů i zahrad. Je ale také místem, kde potkáte houslistku, která hraje skladby od evropských hudebních velikánů.

Zwingerem lekce baroka nekončí. Pýchou Drážďan je barokní kostel zvaný Frauenkirche, který byl během druhé světové války zničen a jen díky dobré vůli tamějších lidí byl navrácen do původního stavu. Bohužel však až v roce 2005. Frauenkirche není možné minout, a to už jen z toho důvodu, že u něj stojí vždy dav horlivých turistů, kteří se chtějí zadarmo dostat dovnitř. Vstupné do Frauenkirche se neplatí, a tak i vy můžete nahlédnout na malby na stěnách kostela, které oplývají pastelovými barvami, jenž vévodí růžová. Ačkoliv se na všech tabulích upozorňuje na zákaz focení interiéru, všichni návštěvníci poctivě tento zákaz obcházejí. A co ostraha? Ta pozorně přihlíží.

Slavnostní tóny operních árií zazní v Semperově opeře, kterou pečlivě střeží Dionýsos a Ariadna se svým čtyřspřežím. Budova reprezentuje styl italské vrcholné renesance. Než však Semperova opera zažila slávu, sahající až za hranice Německa, prošla si mnoha tragédiemi. Za dobu své existence byla dvakrát zničena. Nejdříve jí v roce 1869 postihl požár a podruhé byla zničena během bombardování Drážďan v roce 1945. Po úspěšné rekonstrukci byla v roce 1985 opět otevřena.

Semperova opera
Semperova opera je nejen místem, kde zní malebné tóny, ale kde se také setkává drážďanská mládež.

Procesí princů – na procházce se šlechtou

Až 93 osobností je vyobrazeno na nástěnné malbě, která zdobí drážďanskou ulici. A nejde o ledajaké lidi. Najdete tu až 35 šlechticů, mezi kterými jsou králové, knížata, vévodové i markrabata. Čím se od ostatních liší? Jak je poznáte? Otevřete oči a hledejte koně. Právě na jejich hřbetech se veze šlechta a ostatní lidé je oddaně doprovází. Pokud jste fandové do historie, pak vás potěší i informace, že pod každým šlechticem je uvedeno, o koho přesně se jedná. Toto procesí vám umožní podívat se do historie. Průvod začíná Konrad Veliký, který vládl do roku 1156 a končí posledním saským králem, Friedrichem Augustem III., který vládl do roku 1918.

Procesí princů v Drážďanech
Průvod šlechticů na koni doprovází „obyčejný“ lid.

A jeden tip jako bonus:

Chystáte se na rychlou návštěvu Drážďan? Pak vyzkoušejte Drážďany na otočku! Ráno v 6:30 h. v Praze nasednete na autobus Eurolines, trochu se prospíte a po osmé hodině jste už v samotném centru města. Ověšeni nákupními taškami a posilněni dobrým jídlem se můžete v 17:30 zabořit do sedaček v autobusu a vydat se směr Praha, kam dorazíte kolem 19:30 h.

Mrkni na: Jízdenky do Drážďan

Najděte si nejlepší ubytování v Drážďanech!Booking.com

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *